Naše obec

Obec Janovice v Podještědí se nachází v okresu Liberec, v nadmořské výšce 311 metrů a v současné době má 86 trvale žijících obyvatel. Je to prastará osada s počátky sahajícími až k roku 1273. První písemná zmínka

byla nalezena v zemských deskách z roku 1518. Z východní strany ji obklopuje nedaleký Ještědský hřbet se známým Ještědem, ležícím v nadmořské výšce 1012 metrů. Ze severní strany pak blízké Lužické hory s nejvyšší horou LUŽ . Její vrchol se nachází ve výšce 793 metrů nad mořem. 

Pověřeným úřadem pro naši obec je Městský úřad Jablonné v Podještědí. Obcí prochází silnice č 27244 vedoucí z Rynoltic do Žibřidic a v obci se k ní připojuje silnice č. 27245 na Dubnici a Stráž pod Ralskem.

V katastru obce se nachází vlastní zdroj pitné vody, přímo v obci je rybník, malý sportovní areál, lesní hřbitůvek, dále tzv. Poustevny a Křížová cesta. V okolí pak nelze opominout dva rybníky v přilehlém lesním porostu . Jeden z nich slouží v letních měsících i k příležitostnému koupání místních občanů a turistů. Skalní útvary, které se nacházejí v katastru naší obce, připomínají svým vzhledem překrásné prostředí Českého ráje. Obcí procházejí i dvě významné cyklotrasy o kterých bude zmínka , tak jako u ostatních zajímavostí, v části o výletech.

V obci působí i několik drobných řemeslníků a živnostníků, jako jsou truhláři, autoopravna s lakovnou, pohostinská provozovna, drobní zemědělci atd. Převážná část obyvatel produktivního věku však musí za prací dojíždět do okolních měst a obcí.

Nejbližší hraniční přechody jsou v Hrádku nad Nisou a v Petrovicích u Jablonného v Podještědí.